amlak emertat

گیلاوند دماوند کجاست؟ چه جاهای دیدنی ای دارد؟

گیلاوند دماوند کجاست

گیلاوند دماوند! منطقه‌ای جذاب از لحاظ سرمایه گذاری، توریستی و گردشگری با طبیعتی بکر و زیبا در نزدیکی تهران است. گیلاوند بهترین منطقه دماوند محسوب می‌شود. با توجه به امکانات، موقعیت مکانی و زیبایی‌های طبیعی که دارد به محل سکونت دائمی بسیاری از افراد بومی و سرمایه گذاری دیگر اشخاص از جای جای تهران و ایران تبدیل شده است. برای آشنایی بیشتر با این منطقه خوش آب و هوا، در ادامه همراه ما باشید.

گیلاوند دماوند کجاست ؟

گیلاوند دماوند یک منطقه خوش آب و هوا و سرسبز است که در فاصله 6 کیلومتری از دماوند قرار دارد. در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا با متوسط دمای 13 درجه سانتی گراد به همراه طبیعت بکر و زیبای خود، هر ساله مسافران و توریست‌های زیادی را بویژه از شهر تهران پذیرا می‌باشد. این منطقه جذاب کوهستانی در هر فصلی زیبایی خاص خود را دارد اما بهترین زمان برای سفر به آن (بخصوص برای استراحت و فرار از گرمای وحشتناک تهران) تابستان است.

منطقه گیلاوند زیر مجموعه شهرداری، شهرستان دماوند است، تراکم جمعیت بالایی (70 هزار نفر) نسبت به دیگر مناطق شهر دماوند به خود اختصاص داده و دارای چندین شهرک می‌باشد. امکانات مختلفی از جمله: بیمارستان، مدارس، مراکز خرید متنوع، پارک، سینما، رستوران، باغات و زمین‌های کشاورزی را در دل خود جای داده و به این طریق زندگی شهری و روستایی را به نحوی با هم عجین کرده است. این موارد سبب شده همواره مورد توجه بومیان محلی و مسافران قرار گیرد.

نقشه گیلاوند دماوند
نقشه منطقه گیلاوند در دماوند

سرمایه گذاری در شهرک های ویلایی گیلاوند

توحید، ولیعصر، دمادشت، فرهنگیان، گاز، محک، سپاه و جهاد از جمله شهرک های گیلاوند دماوند هستند. علاوه بر آن‌ها چندین شهرک جدید شامل: نیروی انتظامی، جیلارد نو، مسکن مهر و شهرک مهتاب نیز در این منطقه در حال تاسیس است. با توجه به عبور جاده اصلی تهران-فیروزکوه از گیلاوند دسترسی به این شهرک‌ها راحت بوده و اقتصاد پویا و روبه رشدی در این بین با توجه به تردد مسافران و توریست‌ها جریان دارد.

نزدیک بودن گیلاوند به پایتخت، بهره‌مندی از آب و هوای مناسب در کنار دسترسی آسان و امکانات قابل قبول، زیرساخت‌های مناسب، آن را به گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری مطمئن و پرسود تبدیل می‌کند. با توجه به این شرایط، بسیاری برای اقامت دائم این منطقه را انتخاب می‌نمایند.

اگر در تهران بزرگ زندگی می‌کنید، خرید ویلا در دماوند و شهرک‌های اطراف آن می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای استراحت آخر هفته در کنار خانواده باشد. همچنین می‌توانید در طول سال از طریق اجاره دادن ویلای خود به مسافران و توریست‌ها کسب درآمد کنید.

در میان شهرک‌های متعدد گیلاوند دماوند، دمادشت از ویلاهای لوکس و مدرنی برخوردار است و می‌توان آن را منطقه تهرانی نشین و گران قیمت دانست.

نحوه دسترسی به گیلاوند

گیلاوند، از لحاظ جغرافیایی در استان تهران و در محدوده‌ جنوب غربی شهر دماوند واقع شده و برای دسترسی به این منطقه می‌توان از جاده تهران-فیروزکوه استفاده کرد. این محله، فقط 6 کیلومتر با خود شهر دماوند فاصله دارد.

مسافت 80 کیلومتری تهران تا دماوند و قرار داشتن گیلاوند در ورودی این شهر سبب شده که مقصد جذاب و مناسبی برای سفر یک روزه بسیاری از افراد باشد.

چند ویلا در گیلاوند دماوند
برخی از ویلاهای ساخته شده در گیلاوند دماوند

جاهای دیدنی گیلاوند

درست است که گیلاوند دماوند با وجود شهرک‌های ویلایی، امکانات و طبیعت بکر خود، در سال‌های اخیر به محل مناسبی برای سرمایه گذاری تبدیل شده اما از لحاظ تاریخی و گردشگری نیز حائز اهمیت می‌باشد.

در شمال شرق و فاصله 4 کیلومتری گیلاوند، روستای ولیران با پیشینه و آثار تاریخی متعدد قرار دارد. برج شیخ شبلی، گورستان تاریخی مشهور به بقعه شیخ شریف گیلیاردی در مسیر شرقی و روستای دمادشت نیز از مکان‌های دیدنی و گردشگری دیگر در گیلاوند هستند.

در واقع با سفر به گیلاوند دماوند نه تنها از طبیعت بکر و آرامش آن لذت می‌برید بلکه به بخشی از تاریخ کشور عزیزمان ایران نیز سر زده و با آن آشنا می‌شوید. در ادامه از این اماکن جذاب، بیشتر برایتان صحبت خواهیم کرد.

روستای ولیران

همان طور که بالاتر اشاره کردیم، در فاصله 4 کیلومتری شمال شرقی گیلاوند و مسافت 500 متری شرق جاده آسفالته گیلاوند به دماوند، روستایی با طبیعت زیبا به نام ولیران وجود دارد. البته این روستا به نام دلیران نیز شناخته می‌شود. اهالی روستای ولیران با گویش محلی ” وله رون” با یکدیگر صحبت می‌کنند.

در جنوب روستای ولیران، محوطه تاریخی موجود بر روی تپه‌های ماهور خودنمایی می‌کند. در طی سال‌های اخیر در بخش شرقی این تپه که به رودخانه تاررود منتهی می‌شود و به قلعه دختر (قلعه سنگی، قلعه خدا آفرین) معروف است، خمره‌های بزرگ سفالی، سکه‌های نقره مربوط به دوره اشکانی و ساسانی، مهره‌هایی از جنس عقیق، سفال نوشته (استروكا) و… کشف شده و جزو آثار ملی ثبت شده‌اند.

اکتشاف در تپه‌های ماهور روستای ولیران
محوطه تاریخی موجود بر روی تپه‌های ماهور

بقعه شیخ شریف گیلیاردی

از مکان‌های دیدنی و تاریخی گیلاوند دماوند، می‌توان بقعه شیخ بغداد یا همان شیخ شریف گیلیاردی را هم نام برد. این گورستان قدیمی خشتی شامل یک ایوان و اتاق مربع (ساخته شده با سنگ، خشت، ملات و گچ) است و معماری آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این بقعه در مسیر شرقی جاده گیلاوند به دماوند و در روستای جیلارد قرار دارد.

برج شیخ شبلی

یکی دیگر از جاهای دیدنی دماوند و منطقه گیلاوند، برج شیخ شبلی با ارتفاع حدوداً 10 متر است. سقف گنبدی این برج از بیرون به شکل 8 ضلعی و از داخل به شکل دایره می‌باشد. به گفته بزرگان تاریخ، معماری این بنا به قرن پنجم تا هفتم (دوره سامانیان، سلجوقیان و خوارزمشاهیان) برمی‌گردد.

برج شیخ شبلی به شکل سردابه ساخته شده و با پیمودن چند پله در ورودی برج می‌توان بخش سردابه آن را مشاهده نمود. در داخل این برج تاریخی در هر ضلع، ستون‌های نیم دایره تزئین شده با آجر، چشم نوازی می‌کنند.

برج شیخ شبلی در گیلاوند دماوند
برج شیخ شبلی – از مکان‌های دیدنی گیلاوند

دمادشت

یکی از شهرک‌های قدیمی و ویلایی گیلاوند دماوند، دمادشت است. این شهرک به در بین اهالی به قسمت تهرانی نشین نیز معروف می‌باشد. دمادشت دارای ویلاهایی لوکس و زیبا با متراژهای بالاست که البته گران قیمت نیز هستند. همچنین دمادشت ‌از پوشش گیاهی متنوعی بهره می‌برد.

سخن پایانی

در این مقاله با گیلاوند دماوند آشنا شدیم. جایی که با سفر به آن، هم می‌توانید از طبیعت بکر لذت ببرید و هم سری به پیشینه تاریخی کشورمان بزنید. علاوه بر این، گیلاوند با دارا بودن شهرک‌های ویلایی مختلف و اقتصاد پویای خود، در سال‌های اخیر به منطقه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاری توسط افراد بومی و غیر بومی تبدیل شده است.

املاک امرتات

سوالات متداول

 • جاهای دیدنی گیلاوند دماوند کجاست؟

روستای ولیران، بقعه شیخ شریف گیلیاردی، برج شیخ شبلی و دمادشت از جاهای دیدنی و توریستی گیلاوند دماوند است.

 • آیا گیلاوند دماوند محل مناسبی برای سرمایه گذاری است؟

دسترسی راحت از طریق جاده تهران-فیروزکوه، طبیعت زیبا، زیرساخت و امکانات شهری متنوع و… گیلاوند، همگی در کنار هم  باعث اقتصاد پویای این منطقه و جذب سرمایه‌گذاران بسیار در سال‌های اخیر شده است.

4.5/5 (2 دیدگاه ها)

پیوستن به گفتگو

یک دیدگاه در “گیلاوند دماوند کجاست؟ چه جاهای دیدنی ای دارد؟”

 • bahram

  مفید و کاربردی بود. ممنون.

  پاسخ
 • محسن رضایی

  سلام برای خرید ملک در دماوند لطفا راهنمایی کنید که چیکار باید بکنیم که بهترین بازدهی رو داشته باشه

  پاسخ

مقایسه املاک

مقایسه